פלסמה פרזיס

פלסמה הינה נוזל שקוף בגוון צהבהב הזורם בכלי הדם של בעלי חוליות.

הפלסמה עשויה בעיקר מים פיזיולוגיים המהווים כתשעים אחוז מהרכבה, וכן חלבונים שונים כגון: גלובולין, אלבומין ופיברינוגן, מלחים כגון: סידן, זרחן, נתרן, אשלגן ועוד. בפלסמה אין תאי דם. הסרום (serum) הוא הפלסמה של הדם ללא גורמי הקרישה (כגון פיברין).
הרכב הפלסמה מאפשר מעבר טסיות דם המהוות חלק ממנגנון קרישת הדם, תאי דם אדומים המובילים חמצן, תאי דם לבנים של מערכת החיסון, הורמונים, אנזימים, ליפופרוטאינים, חומצות אמינו וסוכרים הדרושים לתפקוד יעיל של הגוף וכן רכיבים נוספים כמו חומרי מזון החיוניים לתחזוקת תאי הגוף. כמו כן מאפשר נוזל הפלסמה הוצאה וסילוק פסולת אל מחוץ לגוף.
כאשר עורכים ניסוי ושמים דם במבחנה, ניתן לראות שנוצרו שלוש שכבות. החומר העליון הוא נוזל הפלזמה, השכבה הדקה שמתחתיו אלו הן כדוריות דם לבנות ולמטה נמצא נוזל אדום אלו הן כדריות הדם האדומות.
(ויקופדיה,2006). יש לציין שבפלסמה נימצאים אותם הנוגדנים המיוצרים בטעות ע"י מערכת החיסון במחלת הפמפיגוס ותוקפים את עור וריריות.

שימו לב: בפלסמה יש עוד המון מרכיבים חיוניים! שיכולים ללכת לאיבוד בזמן הסינון.

אופן הטיפול:

plasma pheresis – הוא סינון דם, תהליך בטוח יחסית הכולל, "פגישה" עם מחט הנכנסת לוריד ומתחברת למכונה: המכונה שואבת מנות דם קטנות, מעבירה אותם תהליך צנטריפוגלי והדם מופרד ל- כדוריות ול-פלזמה. ובפלזמה, ידידי נמצאים הנוגדנים, אנטיגנים ומרכיבים אחרים – שאחד או יותר מאחד מהם לא עובד טוב אצלנו בפמפיגוס. הטיפול אורך כ שעתיים ולאורכו מוצאים מגופנו בערך 2 ליטר של פלזמה – שאותה זורקים ומכניסים במקומה נוזל פיסיולוגי – אלבומין.
הגוף מסננן לאורך מספר ימים את הנוזל הזה ומייצר פלזמה חדשה.
אם עושים את הטיפול בצורה רציפה מספר ימים הרי שהגוף – "מתנקה" מאותם נוגדני IGG ובתוכם הגורמים לפמפיגוס.
האפקט הוא מידי – פצעים שהיו עקשים ופתוחים במהלך חודשים – מתייבשים מהר מאוד – תוך ימים. עד כאן הכל טוב ויפה, א ב ל הספרות מדברת על אפקט תגובה – Rebound effect והוא התגברות התופעות של המחלה לאחר הטיפול – ולכן הטיפול לא מומלץ והרופאים לא ממליצים עליו (מלבד תל השומר, ששם יש כבר ניסיון בזה ובירושלים – עין כרם שבשנים האחרונות ניסו לעשות, פוטו פלזמה שזה משהוא אחר. לכאורה הגוף יכול להיכנס לתגובת נגד ולייצור יותר נוגדנים.

בשנים האחרונות יש תאורים במספר מאמרים, שדיכוי מערכת החיסון עם פרדניזון ותרופות כגון הציטוקסן – יכולים למנוע אפקט תגובה זה.

חשוב לדעת:

שזה אינו טיפול שיגרתי,ובעצם הוא הקו האחרון. הטיפול נעשה כאשר נוסו כבר כל האופציות הטיפוליות האחרות. לטיפול זה יש תופעות לוואי והשלכות כאלו ואחרות. אין הרבה חולים שטופלו בסוג זה של הטיפול לפחות בשיבא.

מה שמתאים לחולה אחד לא יתאים תמיד לאחר!
בברכת בריאות שלמה,
אלונה מיילר(אחות מוסמכת).

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s