טיפולי שיניים

ד"ר ירום נועם
מומחה ברפואת הפה
מנהל המרפאה לרפואת הפה, המחלקה לכרורגיית פנים ולסתות, המרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא, תל השומר

הקדמה
טיפול שיניים בחולה פמפיגוס מהווה אתגר גדול הן לחולה והן לרופא השיניים. הכאבים בחלל הפה הקשורים למחלה והגבלה בפתיחת הפה מקשים על הגישה לניקוי יומיומי וטיפול שיניים. זאת ועוד, מגוון התרופות אותן צורכים חולי הפמפיגוס ותופעות הלוואי הכרוכות בהן עלולות לסבך כל טיפול דנטלי פשוט. במאמר זה אנסה להעלות את נקודות עקרוניות המהוות בעיה בטיפול דנטלי בחולי פמפיגוס ופתרונות אפשריים לבעיות אלו. עם זאת יש לזכור שיש לדון כל מקרה לגופו ושתוף פעולה בין הדיסיפלינות השונות ברפואה ורפואת השיניים יכול מנוע תקלות בעתיד. באופן עקרוני תחום ההתמחות האמון על טיפול שיניים בחולים בסיכון הוא "רפואת הפה".

היגיינה יומיומית
חולי פמפיגוס הסובלים מנגעים בחלל הפה מתקשים בשמירה על הגיינת הפה. פעולה יומיומית כגון צחצוח שיניים יכולה להיות משימה קשה בתקופה בה הנגעים בחלל הפה מרובים. כתוצאה מכך חשופים החולים להתפתחות עששת בשיניים ומחלות חניכיים. לאורך זמן נזקים אלו עלולים לגרום לאבדן שיניים, ירידה ביכולת הלעיסה ולבעיה אסטטית קשה. שמירה קפדנית על היגיינת הפה היא ללא ספק הדרך למנוע נזקים אלו. בניגוד לאוכלוסיה הרגילה חולי פמפיגוס אינם יכולים להשתמש בתכשירים מסחריים רבים מאחר ואלו מכילים אלכוהול ומנטה הגורמים לצריבה וכאבים.
על כן מומלץ:
צחצוח שיניים במברשת רכה עם משחת שיניים המכילה פלואוריד ושאינה מכילה מנטה. בלית ברירה, צחצוח במברשת רטובה ללא משחה עדיף על הפסקת הצחצוח לחלוטין.
שטיפות פה יומיומיות המכילות פלואוריד ואינן מכילות אלכוהול.
במצבים בהם יש צורך בשטיפות פה לחיטוי עקב דלקת בחניכיים וכד' מומלץ להשתמש בשטיפות פה על בסיס כלורהקסידין אשר אינן מכילות אלכוהול.
מומלץ לצחצח את השיניים 1-3 פעמים בשבוע (לפי המלצת רופא השיניים המטפל) בג'ל מרוכז המכיל פלואוריד במינון גבוה.

טיפול דנטלי שגרתי
טיפול דנטלי בחולי פמפיגוס מצריך הבנה עמוקה של המחלה, השלכות הטיפול התרופתי והתאמת כל תכנית טיפול למצבו הפיזי של המתרפא ורמת פעילות המחלה. כאמור, רופאי השיניים האמונים על טיפול דנטלי בחולים בסיכון רפואי ובכלל זה גם חולי פמפיגוס הם המומחים ל"רפואת הפה". רשימת המומחים מופיעה באתר האיגוד הישראלי לרפואת הפה של ההסתדרות לרפואת שיניים בישראל (צד ימין עליון):
http://www.ida.org.il/oralmedicine
באופן כללי, טיפול דנטלי שגרתי מומלץ בתקופות בהן המחלה ברגיעה יחסית. יש להקפיד על סילוק אבנית 2-4 פעמים בשנה ורענון בהוראות להגיינה אורלית על ידי השיננית או רופא השיניים. יש להתייחס למוקדי זיהום בחלל הפה בצורה חמורה יותר מאשר במטופלים אחרים.

השפעת הטיפול בפמפיגוס על הטיפול הדנטלי
שימוש ארוך טווח בסטרואידים מפחית את היכולת של הגוף להתמודד עם מצבי לחץ. טיפול שיניים כרוך אצל חלק ניכר מהאוכלוסייה במתח נפשי רב. בנוסף חלק מהטיפולים בחלל הפה גורמים גם ללחץ פיזי על גבי ריריות חלל הפה. יש לשקול בשיתוף עם רופא השיניים והרופא המטפל את העלאת מינון הסטרואידים בימים הסמוכים לפעולה דנטלית הכרוכה בלחץ נפשי או פיזי.
תרופות רבות אשר בשימוש בחולי פמפיגוס מדכאות את מערכת החיסון ובכך מסייעות להפחית את פעילות המחלה. עם זאת יש לזכור שתרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לזיהומים. פעמים רבות גורמות התרופות לירידה בספירת הטסיות העלולה להתבטא בהפרעה בקרישת הדם וסימומים בלתי צפויים.
לאור הירידה בצפיפות העצם עקב השימוש בסטרואידים חולים רבים נוטלים תרופות ממשפחת הביספוספונטים (כגון: פוסלן, אקטונל, אלנדרונאט ועוד). בשנים האחרונות אנו עדים לירידה ביכולת הריפוי של עצמות הלסת לאחר פעולות כירורגיות בקרב בחולים המטופלים בתרופות אלו. במצבים קיצוניים התופעה עלולה לגרום להתפתחות נמק בלסתות אשר הטיפול בו קשה, ארוך ומסובך. למרות שמדובר בתופעת לוואי נדירה יחסית יש לזכור כי שימוש ארוך טווח בסטרואידים מהווה גורם סיכון להתפתחות הנמק. גורמי סיכון נוספים הם: טיפול קרינתי לראש ולצוואר, סכרת ועישון. מומלץ לידע את רופא השיניים על נטילת תרופות אלו ולהתייעץ עמו לפני ביצוע פעולות כירורגיות בחלל הפה כגון: עקירת שיניים, ניתוחי חניכיים והשתלות.

תותבת או שתלים?
רבים מחולי פמפיגוס שואלים לגבי האפשרות הטובה ביותר להשלים חוסר של שיניים שנעקרו. מאחר ותותבת נשלפת נתמכת ברוב המקרים על הרקמות הרכות, שימוש בתותבת עלול להחמיר את הסימפטומים הכרוכים במחלה. על כן, באופן עקרוני עדיף לשקם את חוסר השיניים באמצעות שיקום קבוע כגון: גשר או שתלים דנטליים.
המידע בספרות הרפואית לגבי אחוזי הצלחת שיקום בשתלים דנטליים בקרב חולי פמפיגוס הוא דל מאד. עם זאת, מניסיוננו לא נצפו סיבוכים או כשלונות מרובים של שתלים דנטליים בקרב חולי פמפיגוס בהשוואה לאוכלוסיה הבריאה.
אודות ד"ר נועם ירום

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s